Jeofizik çalışmalar

Jeofizik Çalışmalar

 

Jeofizik nedir ?

 

Jeofizik çalışmaları tanımlıyabilmek için öncelikle jeofizik nedir sorusuna cevap verebilmek gerekmektedir. Jeofizik nedir sorusunun cevabı ise en basit hali ile yer yuvarının kantitatif ve fiziksel yöntemlerle çalışılmasıdır. Jeofizik içinde, sismoloji, tektonofizik, mühendislik jeofiziği gibi çeşitli alt dalları bulunan bilim denilebir. Bu bilim ve bunlarla ilgilenen kişilere ise jeofizikçi denir. Jeofizikçi yer yuvarının fiziksel özelliklerini çalışan, jeolojik problemlere fiziksel ölçümleri uygulayan, jeofiziğin her hangi bir dalında çalışan kişilere verilen adlandırmadır. Bu kişiler jeofiziksel ölçüm yaparlar. Bu jeofizik araştırmalarda bir veya birden fazla yöntem kullanılarak yapılır. Ve ayrıca jeofizikciler ekonomik öneme sahip hidrokarbonlar, maden yatakları veya su kaynaklarını aramak veyahut mühendislik projeleri için bilgi toplamak için jeofizik teknikler kullanılırlar.

Jeofizik Yöntemler

1 – Rezistivite (Schlumberger, Wenner, Dipol-Dipol, Pol-Dipol Pol, Yarım Schlumberger, YarımWenner)

2 – Gravite ölçümleri yöntemi

3 – Manyetik Yöntem ve Elektromanyetik Yöntemler (GPR – Georadar,  Micro-gravite, küçük ölçek, orta ölçek, büyük ölçek)

4 – Sismik yöntemler (Sismik Kırılma ve Sismik Yansıma yöntemleri)

5 – Kuyu logu yöntemleri (Kuyu içi sismik çalışmaları ve Kuyu içi manyetik ölçümleri)

6 – Termal yöntemler (Toprak sıcaklığı, yer altı sıcaklığı ölçümleri)

Jeofizik arama yöntemlerinde en çok nerelerde kullanıldığı ise başta deprem çalışmalar olmak üzere jeolojik etüd raporları, arkeolojik aramalar, ruhsatlı hazine (define) aramaları, askeri ve kamusal işlerde, bilimsel çalışmlar, maden aramaları, petrol aramaları, jeotermal aramalar, kablo ve kablolar ile ilgili aramalar, alt yapı aramaları ve yer altındaki tüm aramalar.

Jeofizik çalışmalarda bizim ile çalışabilirsiniz. Ve bizi numaralarımızda arayıp 7 gün 24 saat bizi arayıp ulaşabilirsiniz. Çalışmalar ile ilgili profesyonel ekibimiz ile her zaman iletişim kurabilirsiniz.

 

 

Üç Boyutlu Georadar (GPR) Araştıması

Bu çalışmada GPR (Ground Penetration Radar) / Yer radarı kullanılmıştır. GPR / Yer radarı, Farklı frekanslardaki elektromanyetik dalgaların yüzeye gönderilmesi ve doğrudan, yansıyarak veya kırılarak geri gelen dalgaların bir kayıtçıda kaydedilmesi ile çalışan jeofizik etüt yöntemidir. Bu kayıtlar bir radagram oluşturmaktadır. Radagram özel veri-işlem programına tabii tutularak çalışmanın yorumu yapılır. GPR / Yer radarı iki kısımdan oluşur, sistem (kayıtçı) ve anten. Farklı amaçlardaki çalışmalar için farklı frekanslarda antenler kullanılır. Diğer birçok jeofizik etüt yöntemine göre sığ bir yöntem olarak adlandırılır. Fakat yüksek frekanslarda çalıştığı için yüksek çözünürlükte sonuç verir.